Odhad ceny nemovitosti je potřeba z mnoha různých důvodů. Dělá se při prodeji, dědickém řízení, rozvodu nebo třeba kvůli hypotéce. Vyžádat si ho mohou soudy, banky nebo finanční úřad. Je třeba vědět, že odhad ceny nemovitosti není vždy stejný, liší se z pohledu soudního znalce, realitního makléře nebo banky.
Není cena jako cena
Touto cenou se rozumí taková částka, za kterou je možné si na trhu ke konkrétnímu datu pořídit podobnou nemovitost. Tato cena vychází z porovnání kupních cen srovnatelných nemovitostí. V potaz se přitom berou všechny parametry, které mají na cenu vliv. Nezohledňují se však mimořádné události na trhu ani vlivy zvláštní obliby.
Při určování tržní hodnoty nemovitosti je v první řadě nutné definovat tržní cenu. Ta vznikne v rámci dohody mezi kupujícím a prodávajícím. Tržní hodnota tedy představuje obnos, který je kupující ochoten zaplatit za konkrétní nemovitost. Zároveň je to částka, za kterou je ochotný prodávající tuto nemovitost prodat.
Jestliže potřebujete získat odhad ceny nemovitosti kvůli získání hypotéky, je tu cena zadlužitelná. Obvykle je to nižší částka než cena kupní. To může být problematické pro kupujícího, jestliže nedisponuje dostatkem vlastních prostředků. Bez vlastních prostředků však dnes již není možné hypotéku dostat.
Hovoří se o ní také jako o ceně zjištěné. Jde o částku, která se určuje podle zákona o oceňování majetku a oceňování předpisů. Vydává ji Ministerstvo financí ČR každoročně za účelem spravedlnosti. Cílem je udržet daňovou rovnováhu mezi plátci daně, kteří by neměli být zvýhodněni ani znevýhodněni oproti jiným. Dále se pomocí administrativní ceny určují náhrady při vyvlastnění ve veřejném zájmu.